Vitalie Vovc // Săptămâna în care au căzut bombe

DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
Редакционные
15.2.2025 14:00
16.2.2025 9:15
Vitalie VOVC
Редакционные

Au trecut 1088 de zile de când hoardele putleriste au invadat Ucraina.

Săptămâna care s-a scurs ne-a adus câteva noutăți încurajatoare de pe front: tempoul avansării rușilor la sol s-a redus considerabil și a ajuns la nivelul lunii iunie 2024, adica înainte de a lansa ofensiva asupra Avdiivkăi. Vom fi în continuare circumspecți și nu vom veni cu constatări jubilatorii, cel puțin din respect pentru ucrainenii care plătesc preț greu, zilnic, pentru a stopa armata lui putler și a nu-i permite să cucerească jumătate din Europa.

Vom mai menționa și veștile care ne vin despre operațiuni de contra-atac ale Ucrainenilor, vești din care nu mai văzusem de luni bune deja.

Și iată în acest context a căzut și noutatea despre conversația telefonică dintre Trump și putler. Este o mică victorie a Kremlinului, pur simbolică pentru moment, căci tiranul rus visa să fie luat în considerație și Trump i-a făcut o favoare. Alte noutăți pentru moment nu-s. Vom constatata că e un preț relativ nesemnificativ pentru a începe adevăratele negocieri. Indignarea europenilor care a urmat este justificată, dar are și ceva bun: își vor maximiza eforturile pentru a susține Ucraina, dacă nu vor să se pomenească cu Putler la poartă. Pentru propaganda Z însă a fost o zi de sărbătoare: nimic nu înseamnă mai multe pentru ei decât faptul că ditamai AMERICA îi ia în seamă! S-a văzut bine și în postările „putleristilor voalați” de pe la noi: mesaje despre „trădarea Ucrainei” și „real-politik” au plouat gârlă.

Și fiidncă sărbătoarea a fost prea mare, în chiar ziua când începe conferința de securitate de la München, rusia a lovit cu o dronă sarcofagul de la Cernobyl, stârnind mânia Europenilor. Teamă mi-e că putler (sau entitatea colectivă respectivă) nu este capabil să depășească bula de cristal pe care și-a fabricat-o și că toate eforturile lui Trump de a opri războiul se vor nărui de la sine. Putler știe că din acest război nu poate ieși decât învingător (ceea ce e departe de adevăr) sau cu picioarele înainte din Kremlin. Cât durează războiul – durază și regimul de la Kremlin. Comunitatea Z o știe foarte bine, respectiv șanse reale pentru ca acest război să se oprească prin negocieri sunt foarte puține. Putler trage disperat de timp, dar istoria este implacabilă. Ca și acum 1000 de zile voi spune același lucru: Rusia a pierdut războiul. Întrebarea tragică e în altă parte: ce preț vor plăti Ucrainenii pentru asta?

Dar să revenim puțin și în Republica Moldova, unde am putea menționa câte ceva important.

BOMBA IOHANNIS Președintele României Klaus Iohannis a demisionat. O mișcare pur simbolică pentru a nu fi supus unui impeachment în Parlament. Iohannis oricum e la sfârșit de mandat, dar acest abandon își are valoarea simbolică, care neapărat va fi exploatată în lupta politică pentru Cotroceni. Nu văd nimic bun în asta, la fel precum consider total iresponsabilă și inițiativa din parlament pentru a-l înlătura.

BOMBE LA CRIULENI ȘI CEADÂR-LUNGA Drone rusești au căzut din nou în Republica Moldova. Ambasadorul rus Ozerov a fost convocat pentru a i se înmâna o notă de protest. Din fericire, dronele au căzut în câmp și nu au făcut victime. Până acum am avut noroc... Apropo, autoritățile din Găgăuzia tac mâlcom.

BOMBE UMANE Ucraina anunță că trei cetățeni ai RM, foști combatanți ai grupului terorist de mercenari Wagner, au fost arestați. Nu este spus clar unde a avut loc arestarea, dar presupun că în RM. Indivizii cu vârste de 32 și 33 de ani sunt originari din Chișinău, Bălți și Ialoveni. Sunt doar primii din cei 85 de cetățeni ai RM identificați de serviciile ucrainene care au luptat de partea putleriștilor. Primele 20 de dosare documentate au fost deja transmise autorităților de la Chișinău. Să sperăm că arestările vor continua. PCCOCS le-a formulat învinuirea celor trei în vederea aplicării arestului preventiv.

VA EXPLODA PROCURATURA? Nu este unica știre în care figurează PCCOCS: s-ar putea ca PA și PCCOCS să fie comasate, cel puțin un proiect de lege în acest sens a fost înregistrat la Parlament. Presa e focusata asupra Veronicăi Dragalin : cică e o tentativă de a o demite. Eu unul mă întreb dacă nu ar exista o legătură cu activitatea PCCOCS descrisă mai sus. Nu am de unde ști, dar în aceste condiții sunt categoric împotrivă ca activitatea instituției implicate într-o operațiune de o importanță capitală pentru securitatea statului să fie perturbată într-un fel sau altul !

TIRASPOLUL DISCUTĂ DOAR CU KREMLINUL Tiraspolul a refuzat ajutorul suplimentar de 60 mln. de Euros pentru procurarea de gaze. Sunt multe de spus la acest subiect : despre cine sunt furnisorii « europeni », despre condițiile Chișinăului, despre împrumutul de gaze, ș.a.m.d., dar cel mai important lucru e următorul : conducerea de la Tiraspol nu este un subiect în eventuale negocieri. Ei execută ordine de la Kremlin, nimic altceva. Poate să ploaie cu euro peste ei, nu contează. Pot îngheța bocnă toți «cetățenii» din Transnistria : îi doare-n cot !

Ключевые слова:
Nu a fost găsit nici un cuvânt cheie.
Поделитесь статьей:
Будьте в курсе последних новостей на нашей странице в Telegram
Подпишитесь на
Deschide.md