JO 2024 // Dorin Recean, după ce Serghei Tarnovschi a obținut medalia de bronz: Mulțumim pentru aceste emoții frumoase

Social

Prim-ministrul Dorin Recean a venit cu un mesaj de felicitare și mulțumire adresat canotorului Serghei Tarnovschi, care a adus R.Moldova cea de-a treia medalie la Jocurile Olimpice din acest an. Într-un mesaj publicat pe rețele sociale, premierul îl felicită pe sportiv pentru cursa fantastică și îi mulțumește pentru emoții frumoase.

Serghei Tarnovschi aduce bronzul olimpic în proba de Canoe 1000 de metri! Felicitări Serghei pentru această cursă fantastică și mulțumim pentru aceste emoții frumoase. Evoluția canoistului nostru nu se oprește însă aici: îi ținem pumnii și la cursa de 500 de metri”, a scris premierul.

Amintim că Serghei Tarnovschi a luat bronzul la proba de canoe simplu pe distanța de 1 000 de metri. Sportivul moldovean a fost devansat de reprezentanții Cehiei și Braziliei.

Anterior și judocanii Denis Vieru și Adil Osmanov au câștigat medaliile de bronz.

Deschide și: BRONZ pentru R. Moldova!!! Serghei Tarnovschi a urcat pe podium la finala de canoe simplu pe distanța de 1 000 de metri