O femeie însărcinată din Drochia a murit în așteptarea medicilor de la ambulanță. Precizările CNAMUP
Potrivit datelor oferite de Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP), tragedia s-a întâmplat astăzi, 3 februarie, la ora 12:01.
„Dispeceratul comun de urgență a IMSP CNAMUP a recepționat un apel pentru acordarea asistenței medicale de urgență unei femei de 37 de ani, pe motivul solicitării ,,Sarcină 34 săptămâni, se simte rău” în satul Hăsnășenii Mari, raionul Drochia.
La ora 12:02 solicitarea a fost transmisă celei mai aproape echipe de asistență medicală urgentă disponibilă (echipa de felceri SAMU Drochia). La ora 12:09 fiul gravidei a repetat solicitarea, motivul fiind de „inconștiență”. Dispeceratul a transmis solicitarea echipei specializate Terapie Intensivă Mobilă (TIM), care era în misiune, acordând asistență medicală urgentă la altă pacientă. Imediat a fost solicitată în ajutor echipa de felceri, căreia i s-a transmis pacienta la ora 12:25, iar echipa TIM a plecat la solicitare”, se menționează într-o notă de informare a celor de la CNAMUP.
Potrivit specialiștilor de la Urgență, la ora 12:30, prima echipă de asistență medicală urgentă a început manevrele de resuscitare cardio-respiratorie și cerebrală, constatând la pacientă stop cardio-respirator. La ora 12:50, manevrele de resuscitare au fost continuate de echipa TIM pe durata de 60 de minute, dar cu regret măsurile de resuscitare fără succes.
Evoluția fulminantă a cazului și circumstanțele decesului urmează a fi stabilite de organele competente.