Judecătoare și avocat, plasați în arest preventiv

DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
Social
Judecătoarea Tamara Mereuță și fiul acesteia, avocatul Victor Mereuță, reținuți acum câteva zile de CNA, au fost plasați în arest preventiv pe un termen de 25 de zile.
22.3.2025 11:37
22.3.2025 11:37
Deschide md
Social

Măsura a fost dispusă de către Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, transmite IPN.

Procurorul Lidia Gololobov a menționat că măsura a fost solicitată pentru că ar exista riscuri legate de influențarea persoanelor, dar și riscuri de tergiversare a cauzei.

Avocata judecătoarei, Oxana Eșanu, a declarat pentru presă că este o reținere ilegală, iar toate măsurile aplicate sunt abuzive.

Potrivit avocatei, în timpul perchezițiilor nu a fost depistat niciun mijloc financiar ilicit, iar oamenii legii au avut o atitudine batjocoritoare, fapt denunțat.

Oxana Eșanu a mai spus că în privința judecătoarei se fac presiuni publice prin distribuirea informațiilor eronate despre membrii familiei.

Avocatul Sergiu Tabără, care apără interesele lui Victor Mereuță, a precizat pentru presă că clientul său pledează nevinovat.

Organul de urmărire penală nu dispune de probe, iar acuzația este nefondată.

Acum câteva zile, oamenii legii au efectuat percheziții în 12 cauze penale intentate pentru corupere activă, corupere pasivă și trafic de influență în circumstanțe agravante.

Sunt vizați patru judecători, un procuror și trei avocați. Arestați sunt doar judecătoarea Tamara Mereuță și fiul acesteia. Ceilalți figuranți sunt cercetați în stare de libertate.

Cuvinte cheie:
Nu a fost găsit nici un cuvânt cheie.
Distribuie articolul:
Fii la curent cu ultimile știri pe pagina noastră de Telegram
Abonează-te la
Deschide.md