Încă o medalie la Jocurile Paralimpice! Oleg Crețul a cucerit bronzul în concursul de para judo

Sport

Oleg Crețul a adus a doua medalie delegației Republicii Moldova la Jocurile Paralimpice de la Paris, și tot în proba de para judo. Dacă Ion Basoc și-a asigurat cel puțin medalia de argint în categoria de greutate de +90 de kilograme, atunci Oleg Crețul a cucerit medalia de bronz în categoria de greutate de până la 90 de kilograme, scrie Moldova1.md.

Crețul a fost învins în sferturile de finală de francezul Cyril Jonard, scor 0:1. Ulterior, sportivul de 49 de ani a intrat în recalificări, iar până a ajunge în finala mică, a repurtat două victorii convingătoare, ambele cu scorul de 10:0. Moldoveanul i-a învins pe egipteanul Taha Al-Gburi și pe iranianul Mousa Gholamishafia.

În finala mică, Oleg Crețul și-a măsurat forțele cu turcul Yasin Çimciler. Partida a fost una echilibrată, iar pe final, Çimciler conducea cu 1:0 după ce a izbutit un Waza-ari. Crețul a câștigat în cele din urmă prin Shido, adversarul său fiind penalizat pentru un atac fals. Scor final 10:1 în favoarea lui Oleg Crețul.

Aceasta este a 4-a medalia din istoria participărilor delegației Republicii Moldova la Jocurile Paralimpice, și a doua după o pauză de 28 de ani.