AS Roma a fost surclasată de formaţia Bodoe/Glimt cu scorul de 6-1, joi seara, în Norvegia, în etapa a treia a grupelor Europa Conference League la fotbal.

Pentru scandinavi au înscris Erik Botheim (8, 52), Patrick Berg (20), Ola Solbakken (71, 80) şi Amahl Pellegrino (78), în timp ce golul echipei antrenate de Jose Mourinho a fost semnat de spaniolul Carles Perez (28).

PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, s-a impus cu 2-1 pe terenul echipei FC Copenhaga. Românul Alexandru Mitriţă a fost titular la vicecampioana Greciei şi a evoluat 83 de minute. De remarcat că danezii au jucat în zece oameni încă din minutul 9.

Slavia Praga continuă să aibă un sezon modest şi a fost învinsă în deplasare de Maccabi Haifa cu 1-0. Nicolae Stanciu a jucat 66 de minute la campioana Cehiei.

În Grupa D, din care face parte şi CFR Cluj, FK Jablonec a remizat acasă cu Randers FC, 2-2. Cehii au condus de două ori prin golurile lui Tomas Cvancara (35, 53), dar danezii au smuls egalul in extremis, prin golul înscris de Stephen Odey în min. 90, din penalty. Tot Odey marcase şi primul gol (36).

Gent este singura echipă cu maximum de puncte.

Rezultate:
Grupa A
HJK Helsinki - Maccabi Tel Aviv 0-5
Au marcat: Gabi Kanichowsky 28, 60, Stipe Perica 49 - penalty, Enric Saborit 87 - penalty, Eden Shamir 90+4.

Alaşkert FC - LASK Linz 0-3
Au marcat: Hyun-Seok Hong 35, Thomas Goiginger 68, Peter Michorl 90+2.
Christoph Monschein (LASK) a ratat un penalty în min. 31.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Maccabi Tel Aviv 3 2 1 0 10-2 7
2 LASK 3 2 1 0 6-1 7
3 HJK 3 1 0 2 4-9 3
4 Alaşkert FC 3 0 0 3 3-11 0

Grupa B
Anorthosis Famagusta - Flora Tallinn 2-2
Au marcat: Milos Deletic 25, Denis Popovic 28, respectiv Rauno Sappinen 38, 80.

Partizan Belgrad - KAA Gent 0-1
A marcat: Sven Kums 59.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Gent 3 3 0 0 4-0 9
2 Partizan 3 2 0 1 4-1 6
3 Flora Tallinn 3 0 1 2 2-5 1
4 Anorthosis 3 0 1 2 2-6 1

Grupa C
Bodoe/Glimt - AS Roma 6-1
Au marcat: Erik Botheim 8, 52, Patrick Berg 20, Ola Solbakken 71, 80, Amahl Pellegrino 78, respectiv Carles Perez 28.

PFC ŢSKA-Sofia - Zaria Lugansk 0-1
A marcat: Allahyar Sayyadmanesh 65.
Cartonaş roşu: Thibaut Vion (ŢSKA) 90+3.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Bodoe/Glimt 3 2 1 0 9-2 7
2 AS Roma 3 2 0 1 9-7 6
4 Zaria 3 1 0 2 2-6 3
3 PFC ŢSKA-Sofia 3 0 1 2 1-6 1

Grupa D
FK Jablonec - Randers FC 2-2
Au marcat: Tomas Cvancara 35, 53, respectiv Stephen Odey 36, 90 - penalty.

FC CFR Cluj - AZ Alkmaar 0-1
A marcat: Jesper Karlsson 18.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 AZ Alkmaar 3 2 1 0 4-2 7
2 Jablonec 3 1 1 1 3-3 4
3 Randers FC 3 0 3 0 5-5 3
4 CFR Cluj 3 0 1 2 1-3 1

Grupa E
Feyenoord Rotterdam - Union Berlin 3-1
Au marcat: Alireza Jahanbakhsh 11, Bryan Linssen 29, Luis Sinisterra 76, respectiv Taiwo Awoniyi 35.

Maccabi Haifa - Slavia Praga 1-0
A marcat: Godsway Donyoh 24.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Feyenoord 3 2 1 0 5-2 7
2 Maccabi Haifa 3 1 1 1 1-3 4
3 Slavia Praga 3 1 0 2 4-4 3
4 Union Berlin 3 1 0 2 5-6 3

Grupa F
FC Copenhaga - PAOK Salonic 1-2
Au marcat: Pep Biel 80, respectiv Sidcley 19, Andrija Zivkovic 38.
Cartonaş roşu: Kamil Grabara (FC Copenhaga) 9.

Slovan Bratislava - Lincoln Red Imps FC 2-0
Au marcat: Andre Green 46, Ezekiel Henty 84.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 PAOK 3 2 1 0 5-2 7
2 FC Copenhaga 3 2 0 1 7-4 6
3 Slovan Bratislava 3 1 1 1 4-4 4
4 Lincoln Red Imps FC 3 0 0 3 1-7 0

Grupa G
NS Mura - Rennes 1-2
Au marcat: Mitja Lotric 20, respectiv Sehrou Guirassy 17 - penalty, Gaetan Laborde 41.

Vitesse Arnhem - Tottenham Hotspur 1-0
A marcat: Maximilian Wittek 78.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Tottenham Hotspur 3 1 1 1 7-4 4
2 Rennes 3 2 1 0 6-4 7
3 Vitesse 3 2 0 1 4-2 6
4 NS Mura 3 0 0 3 2-9 0

Grupa H
Qarabag FK - Kairat Almatîi 2-1
Au marcat: Ramil Şeidaev 79, Abbas Huseinov 90+1, respectiv Jose Kante 19 - penalty.

FC Basel - Omonia Nicosia 3-1
Au marcat: Liam Millar 19, Arthur Cabral 41, Edon Zhegrova 88, respectiv Jordi Gomez 27 - penalty.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 FC Basel 3 2 1 0 7-3 7
2 Qarabag FK 3 2 1 0 6-2 7
3 Kairat Almatîi 3 0 1 2 3-6 1
4 Omonia Nicosia 3 0 1 2 2-7 1

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

sursa: agerpres.ro