Intrat în premieră pentru tenisul moldovenesc în top 50 mondial, Radu Albot nu are timp de odihnă.

Sportivul din R. Moldova, aflat pe locul 46 ATP, a debutat azi în turul 2 al calificărilor pentru tabloul principal al Turneului de tenis de la Miami.

Albot l-a avut ca adversar pe italianul Gianluigi Quinzi, jucător aflat pe locul 144 mondial.

Italianul a avut un prim set foarte bun, jucând de la egal la egal cu moldoveanul mult mai bine cotat.

Cei doi sportivi au ajuns în tie-break, unde experiența lui Radu Albot și-a spus cuvântul, acesta reușind să își adjudece primul set cu scorul de 7-6.

Partea secundă a fost un galop de sănătate pentru jucătorul din R. Moldova, care nu a lăsat niciun game adversarului său.

Cu scorul final de 7-6, 6-0, după o oră și 26 de minute de joc, Radu Albot s-a calificat în ultimul tur preliminar al turneului american.