Radu Albot își continuă traseul de excepție la Turneul ATP din categoria Masetrs 1000 de la Indian Wells.

Aflat pe locul 53 mondial, tenismenul moldovean a reușit a patra victorie din competiție, a doua pe tabloul principal, învingând un sportiv mult mai bine cotat.

Adversarul lui Radu Albot, italianul Fabio Fognini, locul 17 ATP și cap de serie numărul 16 al turneului, a fost spulberat de moldovean în primul set.

Albot a obținut un 6-0  sec, după 20 de minute de joc și a intrat cu moralul ridicat în partea secundă.

Setul al doilea a fost extrem de echilibrat, moldoveanul fiind primul care a reușit să câștige pe serviciul adversarului.

Italianul a echilibrat rapid partida obținând breakul, iar cei doi tenismeni au mers cap la cap până spre final.

Departajarea s-a făcut la tie-break, șansa fiind de partea lui Radu Albot, care a câștigat partida cu rezultatul final de 6-0, 7-6.

Pentru calificarea în optimile de finală, tenismenul moldovean va avea ca adversar pe britanicul Kyle Edmund, sportiv aflat pe locul 23 mondial.