Simona Halep a trecut azi în sferturile de finală ale turneului de tenis din Dubai, Emiratele Arabe Unite, după o victorie în două seturi obținută împotriva ucrainiencei Lesia Tsurenko.

Românca, aflată pe locul 2 WTA, a reușit nu mai puțin de 4 breakuri în primul set și a cedat două gameuri pe propriul serviciu.

Halep și-a adjudecat cu 6-3 primul act, dar l-a început slab pe cel de al doilea, cedând propriul serviciu încă din primul game, dar a recuperat la scorul de 2-1 pentru ucraineancă.

Tsurenko a avut o speranță de a împinge partida în decisiv la scorul de 4-4, când a reușit breakul.

Dar Simona Halep a jucat impecabil și nu a mai cedat niciun game până la sfârșitul partidei, încheiată cu scorul de 6-3, 7-5 pentru sportiva din România.