Intrată direct pe tabloul optimilor de finală ale Turneului WTA de la Doha, românca Simona Halep a reușit o victorie facilă ăn fața ucrainencei Lesia Tsurenko. În urma victoriei obținute, Halep a urcat pe locul 2 mondial.

Aflată pe locul 3 în clasamentul WTA înaintea partidei și cu moralul ridicat după calificarea României în semifinalele FED Cup, Halep nu a dat adversarei nicio șansă încă din primul set, în care a condus cu 5-0.

Ucraineanca, locul 24 mondial, a reușit două gameuri consecutive, dar românca a închis imediat setul, terminat cu scorul de 6-2.

Actul secund a fost echilibrat doar în prima parte, cele două sportive mergând cap la cap până la scorul de 3-3.

Din acel moment, diferența de valoare s-a făcut din nou vizibilă pe teren, Halep reușind 3 gameuri consecutive care au pus capăt meciului, încheiat cu scorul de 6-2, 6-3 pentru româncă, rezultat care o trimite pe Simona Halep în sferturile de finală ale competiției din Qatar.