Simona Halep a cedat la mare luptă partida din optimile de finală ale Turneului de Mare Șlem din Australia. După ce etapa precedentă o învinsese fără drept de apel pe Venul Williams, românca a trebuit să se recunoască învinsă în fașa surorii acesteia, Serena.

Românca a început partida cu un break, dar a pierdut imediat următorul game pe propriul serviciu.

Din acel moment, nimic nu a mai împiedicat-o pe americancă să defileze spre victoria cu 6-1 în primul set.

Serena Williams a reușit primul break al actului secund, dar Simona Halep a reușit o răsturnare spectaculoasă, câștigând de două ori pe serviciul adversarei. Cu scorul de 6-4 în set, partida a intrat în decisiv.

Cele două sportive au mers cap la cap până la scorul de 3-3, moment în care americanca a câștigat pe serviciul Simonei Halep.

Americanca și-a cîștigat serviciul în gameul imediat următor și a preluat conducerea cu 5-3.

Simona a mai avut o zvâcnire, a redus din diferență până la scorul de 4-5, dar Serena Williams a reușit să mențină avansul și să câștige setul cu 6-4, calificându-se astfel în sferturile de finală de la Australian Open.