Naționala de fotbal a R Moldova a avut un start de coșmar în nou creata Ligă a Națiunilor, competiție care poate aduce calificarea la Campionatul European din anul 2020.

Jucătorii antrenați de Alexandru Spiridon au început partida din deplasare cu Luxemburg mult mai bine, au ratat vâteva ocazii bune de a deschide scorul, dar gazdele au fost cele care au intrat în avantaj pe tabela de marcaj.

Lovituria de cap din minutul 34 a lui Kevin Malget a stabilit și scorul la pauză, 1-0 pentru Luxemburg.

Partea secundă a fost un dezastru pentru fotbaliștii moldoveni, care au mai încasat 3 goluri.

O.Thill în minutul 60, Sinani în minutul 75 și Martins în minutul 84 au stabilit rezultatul final la un neverosimil 4-0 pentru Luxemburg.

În următoarea partidă a grupei, naționala R Moldova va întâlni pe teren propriu selecționata Belarusului care, în prima partidă, a zdrobit cu 5-0 echipa din San Marino.