Toate cele trei echipe din R. Moldova care au luat startul în primul tur preliminar al Ligii Europa au fost eliminate încă din startul competiției, transmite IPN.

După remiza din tur, scor 1-1, Petrocub Hîncești a cedat cu 1-2 pe terenul croaților de la Osijek. Vladimir Ambros a marcat singurul gol al jucătorilor noștri în minutul 22, din penalty.

Pe finalul partidei, Maxim Cojocaru a ratat o ocazie bună de egalare.

La Chișinău, Zaria Bălți a fost aproape să ducă în prelungiri meciul cu polonezii de la Gornik, dar a încasat golul egalizator în minutul 85, scor 1-1. În prima manșă polonezii s-au impus cu 1-0.

Nici Milsami nu a avut o soartă mai bună. Formația din Orhei a fost surclasată de Slovan Bratislava, în deplasare, cu 0-5. În tur, la Orhei, Milsami a cedat cu 2-4.