Românca Simona Halep, locul 1 WTA și cap de serie numărul 1 al Turneului de Mare Șlem de la Wimbledon a reușit o calificare fără mari probleme în turul al treilea al competiției londoneze.

Adversara Simonei Halep a fost chinezoaica Saisai Zheng, numărul 129 mondial, care a ținut piept româncei doar la începutul primului primului set.

Chinezoaica a condus cu 5-3 în prima parte, dar din acel moment Halep s-a dezlănțuit. A reușit 4 gameuri consecutive, care i-au adus victoria cu 7-5 în set.

Partea secundă a fost și ultima a partidei. Sportiva asiatică nu a mai avut niciun fel de replică la jocul avântat și precis al Simonei Halep.

Românca nu a pierdut niciun game în setul 2 și, cu scorul final de 7-5, 6-0, s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon.

Pentru a accede în optimile de finală, Simona Halep va trebui să treacă de taiwaneza Su-Wei Hsieh, sportivă aflată pe locul 48 WTA.