În total, în cele 4 meciuri s-au înscris 14 goluri, iar două dintre ele au rivalizat poate  cu reușita lui Cristiano Ronaldo de la Torino. Parolo de la Lazio și Ramsey de la Arsenal au punctat cu execuții cu călcâiul.

Arsenal Londra a reuşit cea mai clară victorie din prima manşă a sferturilor de finală ale Europa League la fotbal, 4-1 cu ŢSKA Moscova, joi seara, pe teren propriu.

''Tunarii'' s-au impus prin dublele reuşite de galezul Ramsey şi de francezul Lacazette, în timp ce pentru ruşi a înscris Golovin, din lovitură liberă.

Alte două echipe s-au impus acasă la diferenţă de două goluri, Atletico Madrid şi Lazio Roma.

Atletico a dispus de Sporting Lisabona cu 2-0, prin reuşitele lui Koke (după doar 22 de secunde) şi Griezmann. Atletico a ajuns la a noua victorie consecutivă acasă şi are 828 de minute fără gol primit pe teren propriu.

Lazio a trecut de Red Bull Salzburg cu 4-2, într-o partidă în care fundaşul român Ştefan Radu a fost integralist la romani. Lulic, Parolo, Felipe Anderson şi Immobile au marcat golurile gazdelor, iar Berisha şi Minamino au punctat pentru campioana Austriei. Succesul a fost un cadou frumos pentru antrenorul Simone Inzaghi, la împlinirea vârstei de 42 de ani.

RB Leipzig, vicecampioana Germaniei, a învins-o la limită pe Olympique Marseille, cu 1-0. Unicul gol a fost reuşit de Timo Werner.

Sursa: agerpres