Simona Halep s-a calificat în semifinalele Turneului de tenis de la Doha. Sportiva de peste Prut a avut o misiune facilă în sferturile competiției din Qatar, reuşind să o învingă în două seturi pe americanca Catherine Cartan Bellis.

Prima parte a meciului nu a avut practic istoric. Simona Halep, numărul 2 WTA, a părut că este pe tot terenul și nu a cedat nici măcar un game adversarei.

Astfel, după numai 32 de minute, setul s-a încheiat cu scorul de 6-0 pentru româncă.

Tenismena de peste Prut a început perfect și actul secund, reușind breakul încă de la primul serviciu al adversarei.

Catherine Cartan Bellis a dat semne de revenire, reuşind breakul la rândul ei şi apoi luând conducerea cu 2-1 în set.

S-a mers cap la cap până la scorul de 4-4, moment în care Simona Halep a câștigat din nou pe serviciul adversarei. game care s-a dovedit decisiv în economia partidei.

Rezultat final 6-0, 6-4, pentru Simona Halep, care accede astfel în penultimul act al competiției din Qatar.

Adversara româncei din semifinalele Turneului de tenis de la Doha va fi iberica Garbine Muguruya, jucătoare clasată pe locul 4 WTA.