Radu Albot a părăsit Australian Open încă din primul tur al competiției. Tenismenul moldovean, aflat pe locul 87 mondial, a cedat în 4 seturi în fața ungurului Marton Fucsovics, numărul 80 ATP.

Sportivul maghiar a cîștigat primele două seturi cu 6-2, 6-3. Radu Albot a dat semne de revenire în actul al treilea, în care s-a impus cu 6-4, dar maghiarul a închis partida în setul 4, pe care și l-a adjudecat cu scorul de 7-5.

Veștile bune de la Turneul de Mare Șlam din Australia ne vin de la tenismenele din România.

Deși s-a accidentat în setul al doilea al meciului cu favorita gazdelor, Destanee Aiava, liderul clasamentului mondial feminin, Simona Halep, a reușit calificarea în turul secund după victoria cu scorul de 7-6, 6-1.

În turul al doilea de la Australian Open au mai acces alte două românce. Irina Begu s-a impus cu 3-6, 6-4, 8-6 în fața Ekaterinei Makarova, iar Sorana Cîrstea a eliminat-o pe Zarina Diyas din Kazahstan, scor 5-7, 6-4, 6-3.