Simona Halep și-a respectat încă de la începutul anului statutul de jucătoare aflată pe primul loc mondial. Românca a reușit un parcurs perfect la Shenzen Open, competiție pe care a reușit să o câștige. În finală, Halep a jucat împotriva cehoaicei Katerina Siniakova, numărul 47 WTA, sportivă care, în semifinale, o eliminase pe rusoaica Maria Sharapova.

Primul set al meciului din ultimul act a fost practic fără istoric, Simona Halep impunându-se cu un sec 6-1, după numai 25 de minute de joc.

Cehoaica a reintrat în joc în partea secundă, acolo unde a demonstrat un tenis de calitate, care a lăsat-o fără replică pe Halep și astfel Siniakova a reușit să egaleze situația la general, după victoria din set cu 6-2.

Decisivul a fost o demonstrație de forță a Simonei, care a dominat copios setul de final, necedând adversarei niciun game.

Cu scorul final de 6-1, 2-6, 6-0, Halep cucerește pentru a doua oară trofeul de la Shenzen Open, după ce reușise să se impună și în anul 2015.