FCSB a reușit o victorie foarte importantă în fața formației israeliene Hapoel Beer Sheva, cu scorul de 2-1, joi seara, pe Stadionul Turner din Beer Sheva în Grupa G a Europa League la fotbal.

Vicecampioana României a făcut un pas mare spre calificarea în șaisprezecimile de finală ale competiției, după cea de-a treia sa victorie în grupă.

Succesul ''roș-albaștrilor'' a fost adus de ''dubla'' francezului Harlem Gnohere (70, 75), golul campioanei Israelului fiind reușit de spaniolul Isaac Cuenca (87). Victoria a venit însă după ce portarul Niță a avut două intervenții salutare, iar israelienii au cerut în două rânduri penalty pentru henț în careu, având și un gol anulat pentru ofsaid (Melikson, 18).

Campioana Moldovei la fotbal Sheriff T|iraspol a reușit doar un egal,1-1, cu Lokomotiv Moskova. Moscoviții au deschis scorul în minutul 17 prin Anton Miranchuk, Sheriff reușind golul egalizator în minutul 31 prin Ziguy Badibanga. Sheriff a reușit să adune la moment 3 puncte în primele trei meciuri din grupele Europa League, plasându-se pe locul 3.

Real Sociedad a realizat scorul zilei, 6-0 în deplasare cu Vardar Skopje, Willian Jose marcând nu mai puțin de patru goluri.

Fundașul român Cosmin Moți a marcat un gol pentru formația bulgară Ludogoreț Razgrad, care a învins cu scorul de 2-0 formația portugheză Sporting Braga, joi, în deplasare, în Grupa C a Europa League la fotbal.

Lugano a reușit prima sa victorie în Grupa G, 3-2 cu Viktoria Plzen, rezultat care favorizează liderul FCSB, victorios în Israel, 2-1 cu Hapoel Beer Sheva.

Florentin Matei nu a făcut parte din lotul campioanei Croației, NK Rijeka, învingătoare cu 3-1 în deplasare cu Austria Viena.

Ștefan Radu a jucat tot meciul la Lazio, care s-a impus cu 3-1 în deplasare cu OGC Nice.

Arsenal a câștigat greu la Belgrad, 1-0 cu Steaua Roșie, după un gol marcat pe final de Giroud (85), după ce sârbii rămăseseră în zece oameni.

AC Milan a fost ținută în șah de AEK Atena, 0-0, pe San Siro. Everton continuă debutul slab de sezon și a fost învinsă acasă de Lyon, cu 2-1.

Zlin și FC Copenhaga au terminat la egalitate, 1-1, meciul fiind întrerupt circa 20 de minute din cauza ceții.