Peste 40 de candidați la funcția de primar au prezentat rezultate dezamăgitoare în cadrul scrutinului din 20 octombrie, acumulând mai puțin de 10 voturi. Majoritatea dintre aceștia sunt reprezentanții Partidului „ȘOR”, unde 23 de candidați au acumulat între 1 și 9 voturi. Pe locul II s-a plasat PCRM cu șase astfel de cazuri și PSRM – patru cazuri.

Astfel, reprezentanții Partidului „ȘOR” care au luat mai puțin de 10 voturi sunt:

Savastin Nicolai (1 vot) - Circumscripţia electorală sătească Carbalia (UTA Găgăuzia);
Svetlana Dușcova (2 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Congazcicul de Sus (UTA Găgăuzia);
Serghei Sandulov (4 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Topala (r-nul Cimișlia);
Constantin Colodin (4 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Oneşti (r-nul Hîncești);
Nina Belimenco (5 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Ochiul Roş (r-nul Anenii Noi);
Raisa Tofan (5 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Speia (r-nul Anenii Noi);
Galina Svidruc (5 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Goleni (r-nul Edineț);
Silvia Cîrstea (5 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Fuzăuca (r-nul Șoldănești);
Ivan Graur (6 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Vădeni (r-nul Soroca);
Vadim Cucoș (7 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Rediul Mare (r-nul Dondușeni);
Ianec Carapangea (7 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Gangura (r-nul Ialoveni);
Larisa Cotenco (7 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Pîrjota (r-nul Rîșcani);
Valentina Mandalac (7 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Sturzeni (r-nul Rîșcani);
Anna Nichita (7 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Cioc-Maidan (UTA Găgăuzia);
Larisa Znacovan (8 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Dereneu (r-nul Călărași);
Tatiana Cernei (8 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Pervomaiscoe (r-nul Drochia);
Ivan Angheluță (8 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Cealîc (r-nul Taraclia);
Vladimir Manastîrlî (8 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Copceac (UTA Găgăuzia);
Iurii Munteanu (9 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Hlina (r-nul Briceni);
Nicolae Șevciuc (9 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Medveja (r-nul Briceni);
Tatiana Gorceag (9 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Cioara (r-nul Hîncești);
Svetlana Țmocan (9 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Ignăţei (r-nul Rezina);
Lidia Costru (9 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Alexeevca (r-nul Ungheni).

Comuniștii care au fost susținuți de mai puțin de 10 persoane sunt:

Nicolae Sandu (5 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Zorile (r-nul Orhei);
Vasile Gajiu (6 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Lipceni (r-nul Rezina);
Maria Cebanenco (6 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Otac (r-nul Rezina);
Aliona Gulceac (8 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Iabloana (r-nul Glodeni);
Anton Constantin (9 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Bucuria (r-nul Cahul);
Veaceslav Căpățină (9 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Pelivan (r-nul Orhei).

În ce privește socialiștii, marii pierdanți sunt:

Victor Prodan (5 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Otac (r-nul Rezina);
Ion Chiriac (6 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Codreanca (r-nul Strășeni);
Mihail Lucinschi (9 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Frumuşica (r-nul Florești);
Tamara Ursu (9 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Malcoci (r-nul Ialoveni).

Partidul Democrat a înregistrat trei cazuri când reprezentanții săi au obținut „note slabe”:

Raisa Tiorsa (7 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Mitoc (r-nul Orhei);
Grigorii Nimițchi (8 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Lencăuţi (r-nul Ocnița);
Mihail Delescu (9 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Albota de Sus (r-nul Taraclia).

Două cazuri când alegătorii au refuzat să susțină candidații săi la alegerile primarilor a înregistrat și „Partidul Nostru”:

Anatolie Bondarciuc (6 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Iliciovca (r-nul Florești);
Maria Popovicenco (8 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Doina (r-nul Cahul).

Câte un caz când reprezentanții unor partide sau forțe politice au acumulat mai puțin de 10 voturi a fost înregistrat și la PLDM, PL, PUN și blocul ACUM:

PLDM: Anatoli Avram (4 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Egorovca (r-nul Fălești);
ACUM: Ilie Ostavciuc (5 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Pervomaiscoe (r-nul Drochia);
PUN: Elena Condorachi (7 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Condriţa (mun.Chișinău);
PL: Ion Pomîrlean (8 voturi) - Circumscripţia electorală comunală Step-Soci (r-nul Orhei).

Probleme au întâmpinat și candidații independenți. Au fost înregistrate două cazuri când aceștia au acumulat număr minim de voturi.

Gherghe Pulber (8 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Gaşpar (r-nul Edineț);
Liubovi Orghian (9 voturi) - Circumscripţia electorală sătească Brezoaia (r-nul Ștefan Vodă).

De precizat că urmare a recepționării proceselor verbale cu privire la rezultatele alegerilor locale generale din 20 octombrie 2019, în 514 localități primarii au fost aleși din primul tur. La data de 3 noiembrie urmează să aibă loc turul II în cele 384 de localități rămase.